Staff of St.Christina Girls' Secondary School

NO NAME QUALIFICATIONS SUBJECTS RESPONSIBILITY
1. HILDA LUCAS KANIKI MA HIGHER EDUCATION & STUDENTS AFFAIRS ADMINISTRATION, BSc with Education. GEOGRAPHY/ BIOLOGY HEADMISTRESS
2. MR. NGODA, G BAEd KISWAHILI/HISTORY DEPUTY HEAD & SUBJECT TEACHER
3. CHARLES SUNGURA MA OIL AND GAS ENGINEERING , & BSc with Education CHEMISTRY/BIOLOGY CHIEF ACADEMIC OFFICER & SUBJECT TEACHER
4. MR. MSANGI, G BSc with Education CHEMISTRY/BIOLOGY ASSISTANT ACADEMIC OFFICER & SUBJECT TEACHER
5. ANDREW, R BSc with Education MATHEMATICS/PHYISICS ASSISTANT ACAD OFFICER
6. Madam Vicky BEDMATH MATHS ASSISTANT ACAD OFFICER & SUBJECT TEACHER
7. MADAM ANETH TEEMBA/TOSHA BECA/BAED B.KEEPING / ACCOUNTANCY SUBJECT TEACHER
8. SIMON BENEDICTO BA-Ed HISTORY/KISWAHILI SUBJECT TEACHER
9. MS DORICE S BSc with Education BIOLOGY/CHEMISTRY SUBJECT TEACHER
10. MR.MWAKALINDILE E. BSc with Education, Dip.Ed B.MATHS/PHYISICS & GEOG HOD MATHS
11. MR. TEMBA A. BBSc Mathematics B. MATHS/PHYISCS SOCIAL MASTER & SUBJECT TEACHER
12. MR. SIMON N. BSc with Education BIOLOGY/GEOGRAPHY SUBJECT TEACHER
13. MR. SUNGURA W. BAEd and POLITICAL SCIENCE GEOGRAPHY/GS HOD-GEOGRAPHY, TRANSPORT OFFICER
14. MR. VENANCE NYANGA BAEd ECONOMICS/GEOGRAPHY HOD-BUSINESS, DISPLINE COMMITTEE CHAIRPERSON
15. MR. BONIFACE F PGDE, BA-GE GEOGRAPHY/ENV STUDIES SUBJECT TEACHER
16. MS. MWANAIDI, H BAEd GEOGRAPHY/ HISTORY/CIV SUBJECT TEACHER, ASS. TRANS OFFICER
17. MR. DAMAS MWAIPAJA BBA-Ed COMMERCE/ECONOMICS SUBJECT TEACHER
18. MR. RAJAB, BSc with Education PHYSICS/MATHEMATICS SUBJECT TEACHER
19. MR. BOAZ LAZARO. BSc CPE PHYSICS/MATHEMATICS LAB TECHNICIAN, SUBJECT TEACHER
20. MR. AKIMU M BSc with Education PHYSICS/MATHEMATICS SUBJECT TEACHER
21. MR. HUSSEIN M. BAEd ENGLISH LANG/LIT IN ENGLISH SUBJECT TEACHER
22. MR. MUREMA, J BAEd ENGLISH/HISTORY HOD-ENGLISH
23. FRANK CHIMULI BAEd ECONOMICS ECONOMICS SUBJECT TEACHER
24. ABUBAKAR NYENGA MBA-Finance, Bed-Commerce, DIP-Ed COMMERCE/BOOK KEEPING/ACCOUNTANCY SUBJECT TEACHER
25. AMAN LEONCE MADUWILU BAEd KENGLISH SUBJECT TEACHER
26. DOTTO SHIRIMA CPA(T), BA with Education. ACCOUNTANCY/BOOKKEEPING SUBJECT TEACHER
27. MS LUKINDO H BAEd HISTORY/GS SCHOOL COUNCILLOR
28. ALHAJI J. MUHINDI BAED. KISWAHILI SUBJECT TEACHER
29. MADAM THERESIA FRENCH/ LIT. ENGLISH MALEZI
30. MOSHA IRENEh BAEd HISTORY/GEOGRAPHY ASS. MALEZI
31. MR.MAUNGU, G MBA-CORPORATE MANAGEMENT,ADVANCED DIPLOMA IN IT, DIPLOMA IN EDUCATION ICT INFORMATION SYSTEM MANAGER & SUBJECT TEACHER
32. MTENDECHI, JOHN R CURRENTLY TAKING Bsc. SOFTWARE ENGINEERING,ORDINARY DIPLOMA IN COMPUTER SCIENCE ICT ASSISTANT INFORMATION SYSTEM MANAGER & SUBJECT TEACHER
33. MR. MWAKIBAGE MWAKIBAGE BSc with Education CHEMISTRY/ BIOLOGY EXAMINATION COMMITTEE CHAIRPERSON
34. ANDREA MTUNGI BSc with Education MATHS/ ICT SUBJECT TEACHER
35. MADAM MAINDA BAEd KISW/ENGL SUBJECT TEACHER
36. MR MDOE B/Arts with Education HISTORY & GEOGRAPHY SUBJECT TEACHER
37. MR CHARLES KAPALA BSc with Education CHEM/BIOS SUBJECT TEACHER
38. MR. ALMAS B/Arts with Education GEOGRAPHY SUBJECT TEACHER
39. MA YANING CHINESE CHINESE SUBJECT TEACHER
40. HAN HUAN CHINESE CHINESE SUBJECT TEACHER